14 gru 2015

UWAGA MINDFULNESS

Czy wiecie czym jest uważność? Może to tytuł nowego filmu albo książkowego bestsellera? A może kolejna metoda coachingowa, która sprawi, że staniemy się jeszcze bardziej wydajnymi pracownikami?


Nic bardziej mylnego. Uważność ( po angielsku "mindfullnes") to podejście do życia i nas samych rozwijające świadomość własnego ciała, oddechu, myśli i uczuć. To bycie tu i teraz. Bez oceniania czy coś jest dobre albo złe, z pełna akceptacją i poszanowaniem tego co właśnie się wydarza. To świadomość zmian zachodzących w naszym ciele na skutek kontaktu z otoczeniem, to w końcu zauważenie tego, co dzieje się wokół nas.

Już 2500 lat temu mnisi buddyjscy korzystali z techniki uważności, aby w pełni i świadomie doświadczać życia. Każdy z nas częściej lub rzadziej przeżywa takie chwile, jednak rzadko jesteśmy ich świadomi. Przypomnijcie sobie te momenty waszego życia (udanie wakacje, narodziny dziecka, niezapomniana randka) kiedy to wszystko wokół wydawało wam się jakby bardziej intensywne, kolorowe, mocniej pachnące. Te chwile na długo zapadają nam w pamięć i kiedy jesteśmy spokojni i zrelaksowani chętnie do nich wracamy. Właśnie w tych momentach jesteśmy uważni.

Na co dzień zabiegani, zmęczeni, zestresowani nie mamy czasu, żeby się zatrzymać i przyjrzeć z bliska temu co się z nami dzieje. Wszystkie emocje i uczucia, nie rozpoznane i niezaakceptowane szybko zamieniają się w rwącą rzekę, a w głowie kłębią się czarne chmury. Bywamy źli na siebie, że daliśmy się ponieść, a po fakcie miewamy wyrzuty sumienia. A przecież nie ma dobrych i złych emocji. Każda ma prawo pojawić się w naszych myślach i to jest naturalne. Kiedy już się tak zadzieje, ważne jest żeby w tym momencie się zatrzymać. Skupić się na oddechu, zmianach zachodzących w naszym ciele, zauważyć co dzieje się wokół się, a myślom pozwolić płynąc dalej. Czy ta metoda działa? Przyjrzyjcie się sytuacjom w których zdenerwowani rodzice muszą na chwilę wyjść, żeby ochłonąć, wziąć kilka głębszych oddechów ... To dobry wstęp do tego, żeby praktykować uważność.


Ja swoją przygodę z uważnością zaczęłam dość nietypowo, bo od serii książek dla dzieci Kraina Uważności. To pięć niezwykłych tytułów, których mali zwierzęcy bohaterowie poznają siłę, energię, smak, magię i piękno uważności. Idealny zestaw dla początkujących.
Krainę Uważności napisała Agnieszka Pawłowska. Serię tworzą:

" Lew Staszek i siła uważności", 
"Nietoperzyca Kaja i piekno uważności", 
"Kotka Wiktoria i magia uważności", 
"Szczurek Rysio i smak uważności" oraz 
"Tygrysek Erwinek i energia uważności"

Każda z książeczek kosztuje 19,90 zł, a zakupić możecie je tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...