17 lut 2015

#1 BIBLIOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA - "JAK ZOSTAŁAM WIEDŹMĄ" DOROTY MASŁOWSKIEJ

Dziś  kolejny tytuł z naszej dziecięcej biblioteczki i to naprawdę wyjątkowy. I autorka i treść i ilustracje. Wszystko jakby nie dla dzieci, a jednak Dziewczynka odczepić się od tej książki nie może i każe ją sobie czytać przynajmniej raz w miesiącu. O jakiej książce piszę?

" Jak zostałam wiedźmą " Doroty Masłowskiej to bardzo odmienna wersja bajki. Autorka przedstawia nam trójkę głównych bohaterów - dwóch złych i jednego dobrego. Jeden z czarnych charakterów jest narratorem i sprawcą całego zamieszania. Ma bilion lat, od co najmniej dwóch jest bardzo głodna, a na imię ma Wiedźma. Najbardziej smakują jej złe i niegrzeczne dzieci. Nie dziwi więc fakt, że chodzi głodna. Na jej drodze staje kilkuletnia miła dziewczynka, która ze względu na to, że jest po prostu dobrym dzieckiem nie ulega całkowicie czarom głodnej czarownicy. Poznajemy też chłopca, typ podstawowy w obsłudze nowoczesnych, wiecznie nieobecnych rodziców. W jednym reku Iphone, w drugiej paczka chipsów, a w sercu samotność i strach. Tylko połączenie tych dwojga może sprawić że obiad wiedźmy stanie się dla niej do strawienia. Dobro samej dziewczynki jest dla niej nie trujące. Ich podróży towarzyszą zewsząd nas atakujace, ale jakże znamienne dla naszych czasów reklamy np. "bachorołapu"Ta książka to opowieść o nowoczesnym świecie w którym żyjemy. Nie da się w nim uniknąć pokus i "chcenia". Nawet takiego malucha jak moje dziecko chęć posiadania dopada i trzyma w swoich lepkich łapach przez długi czas. Kolorowe reklamy, zastawione po sufit sklepowe półki, koleżanki w przedszkolu, które mają i przynoszą i pokazują ... I jak tu nie chcieć. 
Za każdym razem kiedy czytam ta książkę mam wrażenie że to książka również o nas dorosłych, którzy swoim własnym dzieciom poświęcamy zbyt mało czasu . Od rana zagonieni, wiecznie spóźnieni ("Szybko zbudź się, szybko wstawaj. Szybko, szybko stygnie kawa ..." ).

Dziewczynce w wyjściu z tarapatów pomaga mama. Pomóżmy naszym dzieciakom być po prostu dziećmi i spędzajmy z nimi czas. Dobrze?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...