16 sty 2015

CZY ZAWSZE KURA MUSI BYĆ NAJMĄDRZEJSZA?

Czy znacie takie powiedzenie - "jajko mądrzejsze od kury"? Kiedyś te słowa wypowiadano z podtekstem - nie wymądrzaj się, starszy wie lepiej. Ale czy naprawdę tak zawsze jest, że dorosły wie lepiej?

autor: tkanitka

Kilka dni temu byłam świadkiem takiej sytuacja. Przychodzi do babci wnuczek i mówi:

Wnuczek: " Babciu, poproszę pięć kartek"
Babcia: " Po co ci kochanie pięć kartek"
Wnuczek: " Potrzebuję"
Babcia: " Dam ci cztery" 
??? :)

Ta sytuacja bardzo mnie rozbawiła. Babcia nie usłyszała od wnuczka tego czego chciała, czyli konkretnej odpowiedzi w stylu: "chciałbym narysować ci laurkę z okazji twojego święta". Właściwie mam wrażenie, że zapytała czysto pro forma, niejako z rozpędu, z przyzwyczajenia. Nie usłyszawszy jednak konkretnej odpowiedzi postanowiła "zawalczyć" i wygrać "bitwę" o ostatnie słowo. Wiem, że nie miała zamiaru zdenerwować ani upokorzyć wnuczka. Podejrzewam, że taka reakcja jest nie świadoma. Chodzi raczej o to, że niektórzy dorośli chcą posiadać kontrolę nad malutkim dziecięcym życiem i wiedzieć wszystko. Pamiętam, że kiedyś uważano, że małe dziecko nie powinno podejmować żadnej aktywności bez konsultacji z dorosłym. To opiekun zawsze podejmował decyzję co dziecko na siebie założy, co i jak szybko zje, dokąd pójdzie, gdzie się będzie bawił, z kim spotyka i kiedy położy się spać. Własne pomysły dziecka i nie daj Boże własne zdanie, nie były brane za bardzo pod uwagę i chyba niezbyt poważnie traktowane. "Przecież to tylko dziecko, ono nic nie rozumie" - pobrzmiewa w moich uszach, a i nierzadko mogę to usłyszeć jeszcze dziś.

I tu z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka chciałabym dziadków zaskoczyć. Dzieci mają własny rozum, wyobraźnię, uczucia i potrzeby. I co najważniejsze są w tym wszystkim szczere i niezwykle pomysłowe. Także w kochaniu " jak stąd do księżyca i z powrotem". Drodzy, kochani niezastąpieni Dzidkowie, zatrzymajcie się przy wnukach na chwilę. Posłuchajcie ich uważnie, przyjrzyjcie się im czułym wzrokiem, postarajcie się je zrozumieć, dajcie wciągnąć w ich świat wyobraźni i na moment zapomnijcie, że macie tyle lat ile podpowiada metryka. Pozwólcie dzieciom i sobie samym być Dzieckiem. A potem przytulcie się mocno do siebie i cieszcie z waszej miłości. Wszystkiego najlepszego kochani.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...