21 kwi 2014

TRUDNE PYTANIA - " KIEDY UMRZESZ MAMO ?""Czym jest śmierć? Kiedy nadejdzie? Czy dotyczy Nas wszystkich? Kiedy umrzemy mamo? ..."

Pytania niełatwe, ale nadchodzą zawsze. Nie da się uniknąć pytania "o śmierć". Jest ona czymś tak abstrakcyjnym, iż wydaje się idealną kwestią dla dziecięcej wyobraźni.
Moja Dziewczynka miała szczęście. Zanim umarł Dziadek Stary zdążył osobiście przedstawić jej ( nie zamierzenie, ale zwyczajnie, jak to w jego dzieciństwie było ) swój punkt widzenia w tej sprawie, a mianowicie ... Jeśli tchórz zabija kurę, należy ja zakopać w ogrodzie ...

Tak, tak. Wielu z Was pomyśli, ze to niezły horror dla trzyletniej dziewczynki. Ale ta trzylatka, poszła z Dziadkiem do ogrodu, wzięła ze sobą swoje plastikowe grabki i pomogła ukochanemu Pradziadkowi w "pogrzebie" kury mówiąc : "pa, pa kurko".

Kiedy rok temu odszedł nasz ukochany Dziadek Stary moja mała Dziewczynka zajęła miejsce obok Pani, która przez pół nocy czytała po cichutku modlitwy ... Może to jej ton głosu, może rytm wypowiadanych słów, może jej odrębność od pozostałych rozgadanych osób tak przyciągnęła Dziewczynkę, iż nie chciała opuścić domu naszych dziadków. Nie było w niej płaczu, strachu przed nieznanym, obaw. Było zaciekawienie, pogodzenie i kilka pożegnalnych słów do Pradziadka: " pa, pa dziadku".

Jak widzicie jestem zwolennikiem może nie tyle całkowitego uświadamiania dzieci we wszystkim co je spotyka po drodze, co nie ukrywania i nie usuwania spod ich stópek wydarzeń, które na ich drodze pojawią się prędzej czy później. wydaje mi się nawet że czasem "prędzej" i w adekwatny do wieku sposób może dzieciakom wiele ułatwić.

Dziewczynka nie to, że łyknęła temat śmierci bezrefleksyjnie. Nie ma też zapędów, żeby życia nie szanować. Zarówno przy okazji zakopywania kurki jak i w okolicach pogrzebowych naszego dziadka odbyłyśmy na temat śmierci wiele rozmów, przeczytałyśmy kilka mądrych i mniej mądrych książek, obejrzałyśmy jeden cudowny film.

Czy rozmawiacie z dzieciakami o śmierci? jestem przekonana, ze Was o nią pytają.

Jak radzicie sobie z tym niełatwym tematem?


Dla ciekawych naszej funeralnej biblioteczki:


" Kto kogo zjada?" - A. Mizielińska, D. Mizieliński, wyd. Znak
"Niebo" - B.Gibert, wyd. WYtwórnia
"Pan Pierdziołka spadł ze stołka" część z niegrzecznymi wyliczankami - wyd. Zysk i S-ka
"Mała książka o śmierci" - S. Pernilla, wyd. Czarna Owca
najcudowniejszy film - " Stars " na YT ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...